Načítám Akce
  • akce již proběhla.

Jeden svět Mladá Boleslav 2019

Kdo jsem a kam patřím? Odpovědi na tyto otázky jsou v době politických krizí, rozdělené společnosti a na prahu nevratné klimatické změny stále složitější. O to více potřebujeme najít vlastní identitu, která nám dává pocit jistoty a bezpečí. Jak chápat sama sebe, odlišit se od ostatních a nevytvořit přitom ve společnosti hlubokou propast? Po tom bude pátrat letošní 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná od 4. do 10. dubna v Mladé Boleslavi a v dalších 35 městech po celé České republice.

Po loňském úspěšném znovuobnovení festivalu v Mladé Boleslavi, letos spolek Naruby přidává další promítací místa a zvyšuje počet projekcí. K vidění bude osmnáct dokumentárních filmů v Pavilonu Domu dětí a mládeže, Ekocentru Zahrada, Knihovně města Mladá Boleslav, kavárně V břiše velryby a na faře sboru Českobratrské církve evangelické. Těšit se můžete na pofilmové debaty se zajímavými hosty a doprovodné akce. Novinkou letošního festivalu budou také projekce krátkých dokumentů ve virtuální realitě.

I letos bude Jeden svět opravdu pro všechny. Usilujeme o přístupnost našich projekcí a doprovodných akcí pro co nejširší spektrum diváků, včetně lidí s postižením. Letošní ročník uvede dokonce pět dokumentů s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé, které barevně rozlišují mluvčí a signalizují relevantní zvuky. Nabídne také jednu relaxovanou projekci, v jejichž uvolněnějším aranžmá si mohou filmy vychutnat lidé s mentálním postižením, epilepsií nebo autismem. Před samotným festivalem pak pořádáme noční běh na podporu nevidomých a slabozrakých a o víkendu můžete na vlastní kůži zažít „kavárnu potmě“.

Program festivalu

Čtvrtek 4.4.

19:00 Zahájení festivalu + film Kapela (Pavilon DDM)
Česko, Slovensko / 2018 / 80 min.
Dokumentární čardáš z romské osady na východním Slovensku. Parta talentovaných muzikantů se i navzdory těžkým sociálním podmínkám snaží probojovat na pódia velkých hudebních festivalů.

Pátek 5.4.

15:00 Láska a prázdná slova (Knihovna města Mladá Boleslav)
Polsko / 2018 / 78 min.
Před pěti lety byla Wandě diagnostikována Alzheimerova choroba. Nyní je zcela odkázána na péči svého manžela. Z intimní blízkosti natočený příběh o síle lásky, která přetrvává tváří v tvář nevyléčitelné nemoci.

17:00 Anoteho archa (Ekocentrum Zahrada)
Kanada / 2018 / 57 min.
Anote Tong je prezidentem Kiribati. Jeho archou je ostrovní stát se sto tisíci obyvateli, které měnící se klima a stoupající hladina oceánů připravuje o domov.

19:00 Příběh cesty kolem světa (Pavilon DDM)
Německo / 2017 / 127 min.
Autorský dokument německého páru ukazuje, jak může vypadat cestování přes celou zeměkouli jenom prostřednictvím stopování. Tři a půl roku trvající dobrodružství v podání dvou charismatických dobrodruhů.

Sobota 6.4.

10:00 Jeden svět pro děti 8-11 let (Knihovna města Mladá Boleslav)
Pásmo 3 krátkých dokumentárních filmů vybraných pro tuto věkovou skupinu (Dulce, Monzunová show, Bašír v řísi divů), s debatou a reflexí s moderátorem.

14:00 EXIT – Dát extremismu sbohem (Kavárna V břiše velryby)
Norsko, Německo, Švédsko / 2018 / 52 min.
Jako teenagerka toužila po akci a společenství, které by ji přijalo. Když její očekávání nenaplnili anarchisté, přidala se k neonacistům. Jaký moment ji nakonec přiměl k opuštění extremistického prostředí?

16:00 Volání divočiny – relaxovaná projekce (Knihovna města Mladá Boleslav)
Česko / 2019 / 40 min.
Příběh chlapců školního věku s problémovým chováním. Pocházejí z dysfunkční rodiny a nad jejich osudem visí otazník v podobě ústavní péče.

16:00 Bezpodmínečná láska (Kavárna V břiše velryby)
Polsko / 2018 / 40 min.
Mladý polský gay a jeho babička se sice navzájem mají rádi, rozumějí si ale hůř. Intimní dialog o svobodě volby a naplnění tradičních povinností.

17:30 Vítejte v Sodomě (Ekocentrum Zahrada)
Rakousko / 2018 / 92 min.
Býval to africký močál. Dnes je to obří skládka vyřazené evropské elektroniky a jedno z nejjedovatějších míst na světě. Přesto ghanské Agbogbloshie kypí čilým ruchem.

20:00 Duše severu (Kavárna V břiše velryby)
UK / 2018 / 74 min.
Renomovaný britský filmař Sean McAllister po svém posledním filmu ze Sýrie obrací pozornost do rodného města Hull. Zachycuje příběh člověka, který sám balancuje na okraji, ale věří, že má smysl zlepšovat život svůj i ostatních.

Neděle 7.4.

14:00 Ještě nekončíme (Kavárna V břiše velryby)
Česko / 2019 / 75 min.
Příběhy ze života českých seniorů a seniorek, kteří navzdory svému věku a zdravotnímu postižení neúnavně naplňují své životy nejrůznějšími aktivitami.

16:00 O čem sní pankáči (Kavárna V břiše velryby)
Belgie, Indonésie / 2018 / 67 min.
V Indonésii, zmítané jinak celou řadou vážných problémů, je společnost vždy připravená trestat takové prohřešky, jakými jsou svobodné myšlení, tetování nebo číro na hlavě.

18:00 Všechna stvoření vítána (Kavárna V břiše velryby)Německo / 2018 / 87 min.
Chaos Computer Club neboli CCC, „největší hackerský spolek v Evropě“, pořádá hromadná setkávání. Potrhlá a kosmoprostorová. Závažná a aktuální.

Pondělí 8.4.

17:00 Než se otec vrátí (Fara sboru ČCE)
Gruzie, Francie, Německo / 2018 / 72 min.
Čím dál víc Gruzínců se radikalizuje a odchází bojovat do Sýrie. Jejich děti vyrůstají v prostředí bez otců. Takový je svět dospívání dvou hlavních hrdinek filmu, Evy a Iman.

19:30 Rekonstrukce Utøyi (Kavárna V břiše velryby)
Švédsko, Norsko, Dánsko / 2018 / 98 min.
Jak se dá zrekonstruovat něco tak strašlivého? Několik přeživších se pomocí intimního scénického experimentu pokusilo zprostředkovat zážitek útoku na norský letní tábor v roce 2011.

Úterý 9.4.

17:00 Bez viditelných příznaků (Fara sboru ČCE)
Ukrajina / 2017 / 63 min.
„Peklo. Prostě peklo.“ Tak popisuje ukrajinská válečná bojovnice, účastnice bojů na Donbasu, svou zkušenost z fronty po návratu domů.

19:30 Začít znovu (Kavárna V břiše velryby)
Česko / 2019 / 75 min.
Příběh profesionálního sňatkového podvodníka a jeho poslední oběti, která s ním i po odhalení pravdy pokračuje ve vztahu a čeká na něj, až se vrátí z vězení.

Středa 10.4.

18:00 Vesnice plavajících krav (Kavárna V břiše velryby)
Německo, Polsko / 2018 / 78 min.
Co se stane, když tři neohipíci z Berlína dorazí na farmu do východního Polska? Humorný dokument zachycuje střet vzletných představ s tvrdou vesnickou realitou.

Vstupné: 90 Kč
Další informace na webu www.jedensvet.cz/mlada-boleslav

Hlavní regionální partner:

Další partneři:

V břiše velryby


 

Začátek:

4. dubna v 19:00

Konec:

10. dubna v 21:00

Sdílej tuto událost

REZERVOVAT MÍSTO